Aromaterapia sa v dnešnej dobe považuje za alternatívnu medicínu. Slovo ”aromaterapia” má svoje korene v histórii, no po prvý krát slovo aromaterapia použil francúzsky vedec a chemik René-Maurice Gattefossé začiatkom 20. storočia. Práve tento chemik je spájaný s najslávnejším príbehom, ktorý viedol k vyliečeniu jeho plynovej gangrény spôsobenej jeho prácou. Traduje sa príbeh, že pri výrobe parfému došlo v jeho laboratóriu k výbuchu, ktorý mu spôsobil popáleniny. Vďaka rýchlemu ponoreniu rúk do vody s levanduľou sa mu podarilo zabrániť splynovaniu tkaniva. Splyňovanie tkaniva viedlo v tej dobe k úmrtnosti, ktorá mala 20-25% úspech. Tieto prírodné látky ho natoľko zaujali, že zvyšok svojho života venoval ich výskumu. Citrónový, klinčekový či kamilkový esenciálny olej využíval aj na čistenie a dezinfekciu lekárskeho náradia počas oboch vojen. Svoje nadšenie pre esenciálne oleje zachytil Gatefossé vo svojej knihe Aromaterapia: esenciálne oleje-rastlinné oleje.
Obsah článku
- Čo je aromaterapia?
- História aromaterapie
- Ako funguje aromaterapia?
- Spôsoby aplikácie aromaterapie
- Zásady bezpečnej aromaterapie
- Najlepšie esenciálne oleje do aróma difuzérov
- Kto je aromaterapeut?
- Aromaterapia podľa toho pre koho je určená
- Aromaterapia podľa miesta použitia
- Aromaterapia podľa problému
- Aromaterapia pre začiatočníkov
- Doplnky aromaterapie
- Zhrnutie článku
“Aromaterapia bez masáže je ako orchester bez dirigenta.”
R. Tisserand
Čo je aromaterapia?
Doniesol vám manžel kyticu ruží a vy ste pocítili jej nádhernú vôňu? Pripravili ste si špeciálnu citrónovú limonádu na vašu letnú terasu a zacítili ste v kuchyni svieži vzduch? Práve ste prešli procesom, ktorý sa volá aromaterapia. Zmysel aromaterapie však nie je len o tom, že inhalujeme vôňu esenciálnych olejov. Aromaterapia vo svojej podstate znamená to, že využívame ich pozitívne terapeutické účinky. V jednoduchosti to znamená, že aromaterapia je využívanie esenciálnych olejov akýmkoľvek spôsobom, napríklad: rozptyľovanie pomocou aróma difuzéra, lokálna aplikácia na pokožku tela po zriedení so základným nosným olejom, naparovanie, vodný kúpeľ, obklady či esenciálne masáže.
História aromaterapie
Rozdiel medzi aromaterapiou v minulosti a dnes je zásadný, no predsa v niečom rovnaký. V minulosti nikto nevedel, že ju vlastne využíva, pretože tento termín bol známy až začiatkom 20. storočia. Napriek tomu sa aromaterapia využívala už 4 000 rokov pred Kristom. Využitie aromaterapie malo obmedzené možnosti a základné využitie.
I. Aromaterapia v minulosti
Starí Egypťania vyrábali rôznu kozmetiku, medicínu či parfémy s použitím esenciálnych olejov. Gréci a Rimania ju využívali pri rôznych náboženských, rituálnych či hygienických aktivitách. Neskôr to bol grécky vedec Hippokrates, kto dával do popredia medicínske využitie esenciálnych olejov.
V minulosti nikto nepoužíval slovo aromaterapia. Ľudia nemali možnosť využívať oleje z týchto rastlín. Využívali sa len celé korienky, listy, kvety, živice. Tie boli buď namáčané alebo drvené, či pálené.
II. Moderná aromaterapia
Moderná aromaterapia vznikla na začiatku 20. storočia vďaka francúzskemu vedcovi Gatefossé, ktorého sme spomínali vyššie. Ľudská vynaliezavosť a šikovnosť viedla k rôznym destilačným procesom, ktoré dokázali extrahovať prírodné organické zlúčeniny obsiahnuté v rastlinách. Vďaka týmto moderným technológiám dnes môžeme využívať silu esenciálnych olejov z rôznych rastlín, bylín a ovocia v olejovej podobe. Aj keď je aromaterapia považovaná za alternatívnu medicínu, vedci a aromaterapeuti sa snažia čoraz viac využiť jej silu na rôzne novodobé ochorenia či problémy. Rôzne štúdie jej efektívnosť potvrdzujú čoraz viac. Napriek tomu sa esenciálne oleje a aromaterapia nemôžu považovať za náhradnú liečbu ochorení. Aromaterapia je však vhodným doplnkom a prevenciou, ktorú využívajú ľudia po celom svete.
Ako funguje aromaterapia?
Aromaterapia je proces, kedy sa prírodné látky v podobe esenciálnych olejov dostávajú do nášho tela. Tento proces môže byť buď prostredníctvom vône alebo cez pokožku čiže lokálne.
Aromaterapiu môžeme rozdeliť podľa jej efektu na náš organizmus:
- fyziologický efekt (vnútorné orgány)
- psychologický efekt (mozog)
I. Fyziologický efekt aromaterapie
Fyziologický efekt aromaterapie sa dosiahne aplikáciou esenciálnych olejov priamo na pokožku tela po zriedení so základným nosným olejom. Takto zriedené esenciálne oleje vnikajú do jemných buniek pokožky, somatických tkanív a následne do celého tela. Zdravá pokožka prináša pre naše telo pocit pohody a celkového zdravia. Koža je ako stena, ktorá oddeľuje naše vnútorné orgány od vonkajšieho sveta. Zohráva významnú rolu a chráni nás pred:
- chladom
- teplom
- stratou vody
- UV žiarením
Proces fyziologického efektu aromaterapie
Po vmasírovaní esenciálnych olejov do pokožky sa aktivujú tepelné receptory, ktoré majú schopnosť ničiť baktérie, vírusy či iné mikroorganizmy. Vždy však treba mať na pamäti, že esenciálne oleje sú silné koncentrované látky, ktoré môžu našu pokožku ľahko podráždiť. Každá bunka v našom tele má vonkajšiu ale aj vnútornú vrstvu tzv. bunková membrána, ktorá sa skladá z dvoch vrstiev tuku. Pokožku priťahuje tuk (lipofilný) a naopak odpudzuje vodu (hydrofóbny). Skúste si len predstaviť, čo by sa dialo ak by to bolo naopak – napríklad v sprche. Ak by naša pokožka mala rada vodu a absorvovala všetku tú vodu zo sprchy ako pôda. Jednoducho by sme sa nafúkli ako balón, preto buďme radi, že to tak nie je.
Esenciálne oleje sú tiež tvorené prchavými lipidmi (tukmi) a sú lipofilné, čo znamená, že ich priťahujú iné lipidy (tuky). V jednoduchosti to teda znamená, že esenciálne oleje sú priťahované našou pokožkou.
Čo sa deje ak sa esenciálny olej dotkne pokožky?
Pri aplikovaní esenciálnych olejov na pokožku dochádza k stretu s jej vonkajšou vrstvou, ktorá sa nazýva epiderma. Epiderma je ochranná vrstva, ktorá chráni našu pokožku pred vstupom do tela.
Väčšina esenciálnych olejov má problém prejsť cez túto prvú vrstvu pretože ich molekulárne zloženie chemických zložiek je príliš veľké a nedokážu preniknúť cez túto stenu. Znamená to, že takéto esenciálne oleje budú mať skôr dobrý účinok na povrchové hojenie a ochranu kože.
Existujú však aj esenciálne oleje, ktoré sú tvorené veľmi malými molekulami a tie nemajú problém preniknúť do pokožky tela, krvného obehu a celého tela.
Nie všetky esenciálne oleje sú však rovnaké. Nie všetky esenciálne oleje sú vhodné pre lokálnu aplikáciu na pokožku. Niektoré sú zložené z príliš malých molekúl tzv. monoterpény. Ak sú príliš malé nedokážu preniknúť do pokožky v dostatočnom množstve a mnohé z nich sa jednoducho vyparia do ovzdušia. Medzi takéto esenciálne oleje patria napríklad citrusové alebo borovicové.
Existujú však aj také esenciálne oleje, ktorých molekuly sú väčšie a ťažšie tzv. sesquiterpény. Takéto esenciálne oleje dokážu preniknúť hlbšie do pokožky tela.
Čo sa deje ak sa esenciálny olej dostane do krvého obehu?
Esenciálne oleje tak ako mnohé iné látky sú pre telo cudzie (vrátane akýchkoľvek liekov). Tieto látky, ktoré vstupujú do tela, nie sú určené na to, aby v ňom aj ostali. Tu prichádza na scénu ľudská pečeň, ktorej hlavnou úlohou je detoxikácia a proces odstrániť tieto látky von z tela. Avšak pokiaľ celý tento proces prebehne esenciálny olej má dostatok času na to, aby dokázal svojimi účinkami ovplyvniť naše telo. Tento vplyv môže trvať niekoľko minúť, hodín ale aj dní v závislosti od typu a množstva oleja, ako aj miesta aplikácie.
Je to rovnaké ako u liekoch. Doktor ich predpíše a povie vám aby ste ich užívali každých XY hodín, však? Je to preto, lebo takýto časový úsek trvá nášmu telu pokiaľ túto látku dostane z tela von. To isté platí aj pre esenciálne oleje. Ak chceme, aby sa dosiahol želaný výsledok, je potrebné nanášať esenciálny olej zriedený so základným nosným olejom niekoľko krát denne pre želaný účinok.
II. Psychologický efekt aromaterapie
Psychologický efekt aromaterapie sa dosiahne dýchaním esenciálnych olejov. Sú to čuchové receptory, ktoré v tomto prípade zohrávajú významnú úlohu. Čuch je najemocionálnejší zmysel ľudského tela. Pomáha nám pri týchto činnostiach:
- ochranná funkcia pred nebezpečenstvom (plyn)
- vyhľadávanie potravy (vôňa z kuchyne)
- sexuálna funkcia – feromóny (pocit lásky)
- obranná funkcia – kýchanie
- je signálom prichádzajúcich chorôb
Proces psychologického efektu aromaterapie
Psychologický efekt aromaterapie nastáva pri vdychovaní esenciálnych olejov. Čuchový systém človeka zahŕňa 4 základné časti:
- sliznicu nosa
- mihalnice (rozšírenie nervových vlákien)
- čuchové bunky
- čuchová žiarovka (umiestnená v mozgu)
Pri dýchaní sa molekuly vône zachytávajú a rozpúšťajú v sliznici. Následne ich môžu spracovať jemné chĺpky – mihalnice. Čuchové bunky sa nachádzajú v hornej časti nosnej dutiny a zasahujú do limbického systému mozgu, v ktorej leží:
- amygdala
- septum
- hypokampus
- predný talamus
- hypotalamus
Amygdala a hypokampus analyzujú prichádzajúce informácie a vyvolávajú spomienky.
Talamus vylučuje encefalíny, ktoré pomáhajú zmierniť zlú náladu.
Hypofýza stimuluje hormóny spájané s reprodukciou, pôrodom, rastom a metabolizmom. Hypofýza je tiež prostriedkom prenosu signálov bolesti a stimuluje pocity eufórie.
Nervový a endokrinný systém spolupracujú na riadení všetkých funkcií ľudského tela. Z tohto dôvodu je jasné prečo sa inhalácia medzi odborníkmi považuje za najúčinnejší spôsob používania esenciálnych olejov.
Najlepšie esenciálne oleje na pokožku tela
Spôsoby aplikácie aromaterapie
Aromaterapia, ako sme už spomínali, je akýkoľvek bezpečný spôsob využívania esenciálnych olejov v prospech nášho tela. Poznáme rôzne spôsoby ako aplikovať esenciálne oleje, no najzakladanejšie delenie aromaterapie je:
- inhalovanie (vdychovanie vodnej pary v kombinácii s esenciálnym olejom pomocou aróma difuzéra)
- lokálna aplikácia (priamo na pokožku tela po zriedení so základným nosným olejom)
- vnútorné užívanie
I. Lokálna aromaterapia
Lokálna aromaterapia je druhý najčastejší spôsob aplikácie esenciálnych olejov. Základným princípom takejto aromaterapie je tekutá aplikácia esenciálnych olejov. Lokálna aromaterapia je vhodná ak máme konkrétne miesto na tele, ktoré nám robí problémy napr. bolesť svalov, kĺbov, či ťažké dýchanie na hrudníku. Táto aromaterapia zabezpečuje prienik aromaterapeutických účinkov esenciálnych olejov do nášho tela cez pokožku. Esenciálne oleje je nutné pred použitím priamo na pokožku riediť so základným nosným olejom.
Odporúčania pre lokálnu aplikáciu aromaterapie:
- pred aplikáciou urobiť alergický Patch test (aplikovať malé množstvo a kontrolovať či nedôjde k alergickej reakcii)
- esenciálne oleje riediť so základným nosným olejom
- využívať esenciálne oleje jemnejšie k pokožke
- potierať boľavé alebo citlivé miesto niekoľkokrát denne
- vždy dodržiavať hygienické pravidlá
Najlepšie nosné oleje pre lokálnu aromaterapiu
II. Aromatrapia prostredníctvom aróma difuzéra
Aromaterapia difuzérom je najčastejší a najbezpečnejší spôsob používania esenciálnych olejov. Tento typ aromaterapie je založený na difúzovaní vodnej pary v kombinácii so 100% prírodným esenciálnym olejom. Vodné výpary vnikajú do nášho tela cez nos a prostredníctvom čuchových receptorov ďalej do celého nášho tela. Aromaterapia difuzérom je vhodná pri zaspávaní, relaxovaní, cvičení yogy či pri akejkoľvek inej činnosti, ktorá si nevyžaduje našu plnú pozornosť a koncentráciu.
Aromaterapia difuzérom nie je limitovaná miestom. Aróma difuzér môžeme používať kdekoľvek:
- v domácnosti
- v aute
- v kancelárii
- kdekoľvek so sebou
Najlepšie aróma difuzéry pre bezpečnú aromaterapiu
Prebiehajú rôzne výskumy a polemiky či je lokálna aromaterpia rýchlejšia a účinnejšia na naše telo oproti difúzovaní. Náš názor je taký, že obe spôsoby sú účinné. Podľa nás však záleží na tom, aký máme cieľ.
Ak chceme len pasívne vdychovať esenciálne oleje a na základe toho využívať aromaterapeutické účinky, rozptyľovanie oleja pomocou aróma difuzéra je úplne v poriadku. Ak je našim záujmom pomôcť drobnému problému, napríklad uvoľniť dýchanie, ošetriť bolestivé svaly či časť pokožky, potom odporúčame lokálnu aplikáciu esenciálnych olejov. Obe typy aromaterapie majú svoje zákonitosti a odporúčania.
Odporúčania pre aromaterapiu difuzérom:
- dávkovanie esenciálneho oleja podľa objemu vody (100 ml vody / 2-3 kvapky esenciálneho oleja)
- aróma difuzér umiestniť na pevný povrch
- ultrazvukový difuzér dať mimo dosahu detí (difuzér nie je hračka)
- vzdialenosť od difuzéra podľa potreby
10 spôsobov, ako používať prírodné esenciálne oleje
Zásady bezpečnej aromaterapie
Aromaterapia nám môže pomôcť, ale aj uškodiť. Pri každom využívaní aromaterapie je dôležité dodržiavať bezpečné používanie esenciálnych olejov a spôsoby aplikácie. Aromaterapia nie je určená pre každého. Ak si nie ste istý či je aromaterapia pre vás bezpečná, odporúčame vám poradiť sa so svojim ošetrujúcim lekárom.
Pre bezpečné používanie aromaterapie je potrebné sa riadiť odporúčaním odborníkov. Faktory, ktoré je potrebné zvážiť pri aromaterapii:
- vek osoby (je rozdiel používať esenciálny olej pre školáka či dospelého)
- aktuálny zdravotný stav (výrazné zdravotné problémy)
- aktuálne používanie liekov (niektoré lieky sú v kontraindikácií s esenciálnymi olejmi)
- chemické zloženie a čistotu olejov (vždy používať overených predajcov a výrobcov, používať len 100% čisté a prírodné esenciálne oleje)
- spôsob aplikácie aromaterapie (aromaterapia difuzérom, kúpeľom, obkladmi, masážou)
- dĺžku aromaterapie (prerušovaná aromaterapia)
- dávkovanie esenciálneho oleja (riadiť sa podľa toho akú aromaterapiu využívame)
- alergické reakcie jedinca (treba byť obzvlášť opatrný ak človek trpí výraznými alergickými reakciami)
Výhody a účinky aromaterapie
Aromaterapia je doplňujúca terapia. Nedokáže liečiť ochorenia, je však vhodnou alternatívou k riešeniu drobných ťažkostí a prevenciou proti ochoreniu najmä počas sezónnych ochorení. Bolo dokázané, že vhodne aplikovaná aromaterapia pomáha pri:
- nevoľnosť a bolesť časti tela
- úzkosť, nepokoj, stres či depresia
- únava a nespavosť
- bolesť svalov a hlavy
- problémy s krvným obehom
- menštruačné problémy
- problémy v menopauze
- vypadávanie vlasov
- kožné problémy
- dýchacie ťažkosti
Vedľajšie a nežiadúce účinky aromaterapie
Aromaterapia so sebou prináša aj vedľajšie účinky, ktoré mnoho ľudí nepovažuje za dôležité. My si však myslíme opak. Ak si chceme aromaterapiu užívať a vyťažiť z nej čo najviac, odporúčame mať o jej rizikách dostatok vedomostí. Dostatok vedomosti nám pomôže vyhnúť sa nepríjemným následkom.
Nežiadúce účinky aromaterapie môžu byť:
- niektoré oleje môžu mať jedovaté účinky
- citrusové oleje, ktoré boli vystavené slnečnému žiareniu spôsobujú fototoxicitu
- neriedené esenciálne oleje aplikované na pokožku spôsobujú alergické reakcie
- nepoužívať esenciálne oleje vnútorne (diskutabilná téma)
- rozptyľovať esenciálne oleje aróma difuzérom v dobre vetranej miestnosti
Najlepšie esenciálne oleje do aróma difuzérov
Esenciálne oleje do aróma difuzérov sa používajú na rôzne účely od dezinfekcie vzduchu v byte a aute, na vytvorenie atmosféry na uvoľnenie a relax, na rôzne bolesti ako bolesť hlavy, bolesť brucha či jednoducho na uvoľnenie dýchania a pokojný spánok.
Kto je aromaterapeut?
Aromaterapeut je človek, ktorý sa špecializuje v odbore aromaterapia. Aromaterapeut využíva esenciálne oleje pri alternatívnej forme použitia ich terapeutických účinkov pri rôznych fyzických problémoch, chorôb či psychických porúch jedincov. Medzi základnú náplň práce aromaterapeuta patrí:
- konzultácia s pacientami
- identifikácia vhodných esenciálnych olejov
- plánovanie a vysvetlenie terapeutického liečenia
- vytvára zmesi esenciálnych olejov podľa potreby
- aplikácia esenciálnych olejov
- neustále vzdelávanie sa vo svojom odbore (znalosť najnovších trendov a výskumov)
Aromaterapia podľa toho pre koho je určená
Aromaterapia je používanie esenciálnych olejov v prospech človeka. Najlepšie výsledky má aromaterapia ak sú dodržiavané všetky zásady a odporúčania pri používaní esenciálnych olejov. Aromaterapia môže byť použitá pre:
- pre dospelých
- pre deti
- pre domáce zvieratá
Netreba však zabúdať, že nie každý olej je bezpečný pre deti, domáce zvieratá či dospelú osobu, ktorá má príznaky závažných ochorení alebo je tehotná. Preto vám radíme, ak si nie ste istý radšej sa informujte u svojho ošetrujúceho lekára.
I. Aromaterapia pre dospelých
Aromaterapia pre dospelých je založená na dodržiavaní bezpečných zásad používania esenciálnych olejov. Faktory, ktoré treba zvážiť pri dospelej osobe:
- vek
- aktuálny zdravotný stav (tehotenstvo, závažné ochorenia)
- používanie liekov
- alergie
II. Aromaterapia v tehotenstve
Aromaterapia v tehotenstve je veľmi kontroverzná téma najmä počas prvých 3 mesiacoch tehotenstva. Niektorí ľudia sa obávajú, že používanie esenciálnych olejov lokálne na pokožku môže preniknúť placentou a poškodiť plod. Naopak, podľa štúdií niektoré esenciálne oleje môžu pomôcť znížiť strach a úzkosť z pôrodu.
III. Aromaterapia pre deti
Aromaterapia pre deti je rovnako zaujímavá a kontroverzná ako aromaterapia v tehotenstve. Vo všetkom si však treba zachovať zdravý rozum. vo všeobecnosti však platí, že deti najmä ak ide o lokálnu aplikáciu esenciálnych olejov:
- majú jemnejšiu a tenšiu pokožku
- pečeň nie je dokonale vyvinutá
- majú menej odolný imunitný systém
- používať jemnejšiu koncentráciu esenciálnych olejov
Pokiaľ používame esenciálne oleje pre deti treba rozlišovať ich vek. V prvých troch mesiacoch by sa nemali esenciálne oleje vôbec používať. Po troch mesiacoch môžeme aplikovať esenciálne oleje dostatočne zriedené v nosnom oleji alebo difuzérom. Od troch mesiacoch môžeme používať kadidlo, kamilku, ruža, slamienka, čajovník a citrón. Tieto esenciálne oleje patria medzi najjemnejšie esenciálne oleje. Pri lokálnej aplikácií odporúčame používať esenciálne oleje v bezpečnom pomere riedenia medzi 0,5-2,5%.
Bezpečné riedenie esenciálnych olejov si môžete pozrieť v našej tabuľke.
Oleje značky Plant Therapy s označením KidSafe sú jemnejšie a bezpečné pre deti od 2 rokov.
IV. Aromaterapia pre domáce zvieratá
Domáce zvieratká sú súčasť našej rodiny, nebojte poznáme to! Vieme tiež, že pre našu rodinu chceme to najlepšie. Často krát však svojou nevedomosťou vieme ublížiť aj našim domácim zvieratkám. Aromaterapia pre domáce zvieratká existuje a je ju možné používať najmä pre kone a psíkov. Ak si nie ste istý esenciálnym olejom odporúčame sa poradiť so svojim ošetrujúcim zverolekárom poprípade so zverolekárom školeným na aromaterapiu pre domáce zvieratá.
Pri zvieratách dodržiavajte tieto princípy aromaterapie:
- používajte esenciálne oleje pre domáce zvieratá výhrade s označením PetSafe alebo PupPony
- esenciálne oleje skladujte mimo dosahu detí a zvierat
- nepodávajte zvieratám esenciálne oleje vnútorne
- zvieratá si často lížu časť srsti na ktorú bol esenciálny olej aplikovaný (nie je to problémom no pre istotu pozorujte svoje zvieratko či nenastanú nejaké nežiadúce vedľajšie účinky)
- nepodávajte esenciálne oleje v blízkosti očí, pohlavných orgánov, uší, nosa či úst
- nikdy nepoužívajte esenciálne oleje na zviera neriedené so základným nosným olejom
- v prípade problému vyhľadajte skúseného veterinára
Denne sa stretávame s otázkou či je možné používať esenciálne oleje aj pre iné zvieratá. Naša odpoveď je bohužiaľ nie pretože iné zvieratá nemajú vyvinutý čuchový systém na takej úrovni, aby to bolo pre nich bezpečné. Navyše niektoré zvieratká nemajú vhodné enzýmy, ktoré by dokázali spracovať látky obsiahnuté v esenciálnych olejoch.
Aromaterapia nie je bezpečná pre tieto zvieratá
Mačky – kvôli veľmi citlivým metabolickému systému esenciálne oleje pre mačky nepoužívajú.
Ryby a plazy – aromaterapia sa pre nich nepoužíva kvôli ich hodnotám pH a vodnému prostrediu.
Vtáky – aromaterapia pre nich nie je možná z dôvodu respiračných a metabolických systémov.
Domáce hlodavce a malé cicavce – na túto tému nie je k dispozícii dostatok výskumu
Aromaterapia podľa miesta používania
Aromaterapiu je možné využívať takmer kdekoľvek. Spôsob jej používania je však limitovaný aj podľa miesta. Nie je totiž možné využívať každý typ aromaterapie kdekoľvek a zároveň nie každý esenciálny olej je vhodný na každom mieste. Vo všeobecnosti však platí, že aromaterapia je dostupná pre každého.
Asi ťažko by sme využívali aromaterapiu masážou v aute, alebo typ esenciálnych olejov na meditáciu a relax počas jazdy autom, keď prioritou je sústrediť sa na bezpečné šoférovanie. Aróma difuzér patrí medzi najobľúbenejší a najčastejší spôsob využívania aromaterapie.
Aromaterapia je vlastne proces, ktorý vplýva na našu náladu, emócie či celkovú pohodu v prostredí, v ktorom sa nachádzame. V domácnosti si radi zrelaxujeme, v aute sme radšej sústredení a v kancelárií potrebujeme byť nabudený a podať kvalitný pracovný výkon.
Aromaterapia v byte
Byt je ideálne miesto, kde si môžeme vychutnávať akúkoľvek formu aromaterapie, ktorá nám práve vyhovuje. Masáž, inhalácia, esenciálny kúpeľ či jednoduché rozptyľovanie 100% prírodných esenciálnych olejov aróma difuzérom je jednoduchšie a ľahšie na prípravu. Byt je pre nás prirodzeným miestom, kde sa cítime komfortne a bezpečne čo znamená, že sa môžeme na proces aromaterapie viac sústrediť a v konečnom dôsledku využívať 100% aromaterapeutický účinok esenciálnych olejov.
Aróma difuzér v byte
Ideálny aróma difuzér do bytu je taký, ktorý má ultrazvukovú technológiu, vyšší objem vody a jednoduchú manipuláciu. Ak hľadáme aróma difuzér pre deti tak treba dbať aj na vzhľad a funkcie, ktoré našim ratolestiam pomôžu lepšie si vychutnať proces aromaterapie napr. zmena svetielok, príjemná jemná melódia, časovač zapínania a vypínania, poistka samostatného vypnutia či celkový vizuál aróma difuzéra.
Pre dokonalý pôžitok si vyberte najlepšie vône do bytu, ktorých používanie sa stane vašim rituálom každý deň. Pre bábätká a novorodencov od 3 mesiacov máte možnost využívať esenciálne oleje, ktoré patria medzi najjemnejšie. V prípade, že máte predškoláka existujú aj KidSafe esenciálne oleje pre deti od 2 rokov.
Aromaterapia v aute
Vďaka technológiám si môžeme aromaterapiu vychutnávať aj z pohodlia nášho auta či už cestou do práce, alebo počas výletu s rodinou. Pri aromaterapii v aute platia viac menej rovnaké zásady ako v domácnosti. Jedným z dôležitých faktorov je to, aby sme nenechávali svoje esenciálne oleje v aute najmä počas letných mesiacov, kedy sú auta vystavené enormným teplotám, ktoré vaše oleje znehodnotia. Zároveň sa tieto oleje stávajú pre naše telo nebezpečné.
Aróma difuzér do auta
Aróma difuzér do auta môže byť aktívny, ale aj pasívny. Aktívny USB difuzér má ultrazvukovú technológiu a umožňuje vám využívať aromaterapiu počas jazdy (dokonca bez potreby ho mať na káble), alebo si ho môžete vziať so sebou na piknik do prírody na deku. Pasívny aróma difuzér je založený na pasívnom vyparovaní esenciálneho oleja, ktorý nakvapkáte na jeho tyčinku. Zakladá sa na ventiláciu akéhokoľvek auta a vy sami si dokážete regulovať intenzitu aromaterapie pomocou ventilácie.
Používanie aróma difuzéra v aute si vyžaduje najlepšie vône do auta, ktoré sme pre vás vybrali v závislosti od toho či potrebujete upokojenie, zvýšiť pozornosť a sústredenie, vytvoriť si sviežu atmosféru alebo jednoducho potlačiť žalúdočné nevoľnosti, ktoré mávajú často deti pri dlhšej ceste autom.
Aromaterapia v kancelárií
V dnešnej dobe máme na výber množstvo esenciálnych olejov. Nie všetky sú určené len na prevenciu či liečenie. Mnohé z nich sa vhodne využívajú aj vtedy, ak chceme naše telo nabudiť a dopriať mu aktívne sústredenie a pozornosť, ktorá sa vyžaduje najmä počas pracovnej doby. Esenciálne oleje sú teda vhodným pomocníkom aj v kancelárií. Dokážu prevoňať miestnosť a zároveň vášho kolegu či zamestnanca vypnúť k lepším výkonom.
Praktický USB aróma difuzér v kancelárii
Kancelária je väčšinou menšia miestnosť, kde bude postačovať difuzér s menším rozsahom pokrytia a objemom vody. Keďže v office sa využívajú počítače ideálne je mať difuzér priamo pri ňom. USB difuzér je tým pádom ideálnym riešením pretože aromaterapiu môžete mať priamo pod nosom. Vhodný je aj klasický Basic aróma difuzér, ktorý ak je uložený na skrinke si ani nevšimnete. Je úplne tichý a svojou činnosťou nebude nikoho pri práci vyrušovať.
Aromaterapia podľa problému
Znamená to, že esenciálne oleje môžeme používať nie len na prevoňanie bytu, ale aj na ochranu nášho zdravia. Aromaterapia je terapia vôňou, teda istá forma alternatívneho liečenia, prevencie a ochrany pred vonkajšími vplyvmi, ktoré spôsobujú nášmu telu nepríjemné pocity, bolesti a ťažkostí. Aromaterapia esenciálnymi olejmi sa používa celosvetovo najmä na tieto účely:
- zmiernenie a potlačenie rôznych typov bolesti
- na rôzne typy emócií od relaxu, upokojenia až po ADHD
- na riešenie kožných problémov (akné, ekzém, strie, psoriáza)
- prevencia a ochrana rôznych zdravotných problémov
- jednoducho na prírodnú dezinfekciu a upratovanie bytu
Aromaterapia pre začiatočníkov
Využívanie aromaterapie nie je vôbec náročné a zvládne to naozaj každý. Pokročilí užívatelia esenciálnych olejov vytvárajú rôzne zmesi esenciálnych olejov či vlastné recepty prírodnej kozmetiky. Pre začiatočníkov je vhodné začať najčastejšie používanou a najbezpečnejšou formou aromaterapie prostredníctvom aróma difuzéra. Do difuzéra pridáte vodu, pár kvapiek esenciálneho oleja, zapnete si svoj aróma difuzéra a vychutnávate si krásnu prírodnú vôňu s pozitívnymi účinkami na vaše telo. Pre začiatočníkov aromaterapie sú užitočné cenovo výhodné štartovacie boxy aromaterapie, kde je kombinácia najlepších esenciálnych olejov a profesionálnych aróma difuzérov.
Doplnky pre modernú formu aromaterapie
Pre efektívnu a modernú formu aromaterapie potrebujeme kvalitné doplnky aromaterapie, ktoré nám pomáhajú pri manipulácií s esenciálnymi olejmi, ich kvapkaním, otváraním či bezpečným skladovaním v úložnom boxe a ochrannou fľaštičkou z jantárového skla.
Zhrnutie článku o aromaterapii
Aromaterapia sa využíva na celom svete, jej výnimočné účinky už pocítilo mnoho ľudí od novorodencov, detí až po dospelých ľudí. Najčastejšou a najbezpečnejšou formou aromaterapie je používanie aróma difuzéra. Aromaterapia sa používa na zmiernenie rôznych bolestí, kožné problémy, zdravotné problémy či ako doplnok pri cvičení yogy a pilates alebo do sauny a wellness. Doprajte sebe a svojej rodine čarovný dotyk prírody a majte aj vy doma zdravo a voňavo.
Zdieľajte tento článok, pomôžete ostatným pri získavaní kvalitných informácií o esenciálnych olejoch a ich bohatom využití kdekoľvek. Nájdete nás tiež na populárnej sociálnej sieti Facebook či virálnom Instagrame. Pre fanúšikov aromaterapie sme pripravili aj skupinu na FB, kde budete mať prístup k informáciám, rôznym ponukám, užitočným receptom a zároveň sa snažíme vymieňať si cenné informácie a skúsenosti o esenciálnych olejoch.